Druki szkolne
 
 
 Legitymacja nauczyciela
 
 
 Egzaminy
 
 Awans
 
 
 Projekty edukacyjne
 
 
 Matura
 
 Poczta
 
 
 Reklama
 
 
 Kontakt

Przy pomocy ruchomych obrazów opowiadają niezwykłe historie

Data publikacji: 2017-11-07

Choć mają zaledwie kilkanaście lat, ich twórczość jest dojrzała, przemyślana i profesjonalna. Młodzi animatorzy działający w grupie „Akcja Animacja” w Zespole Szkół Społecznych STO w Szczecinku tworzą małe arcydzieła o wielkich emocjach, przy okazji ucząc się tolerancji, historii i pracy w zespole.

Edukacja w Polsce? Większości kojarzy się z uczniami ściśniętymi w zatłoczonych szkołach, z rzadka wychodzącymi z klasy na lekcje w plenerze czy – od wielkiego dzwonu – do kina i muzeum. Właśnie dlatego polskiej oświacie potrzebni są ludzie i działania, które nauczą dzieci umiejętności miękkich, wychowają w duchu tolerancji oraz ukształtują postawy społeczne: w skali mikro, na poziomie relacji wewnątrz zespołu, jak i w skali makro, tj. społeczeństwa obywatelskiego czy w kilkusetosobowej grupie osób o odmiennym kolorze skóry, narodowości i języku.

Takie działania podejmowane są już od dłuższego czasu w Zespole Szkół Społecznych STO w Szczecinku. Z powodzeniem działa tam bowiem “Akcja Animacja”, czyli szczególna pracownia filmu animowanego.

- W ramach „Akcji animacja” nastawiamy młodzież na wspólne tworzenie nowej jakości, której nigdy nie mogliby osiągnąć sami, bez pomocy partnerów z zespołu. Dzięki temu kształtujemy i sprawdzamy kreatywność i kompetencje społeczne, tak istotne w przyszłym funkcjonowaniu w społeczeństwie, a niemożliwe do zweryfikowania w testach – tłumaczy Jolanta Sierpińska, założycielka i opiekunka pracowni.

„Akcja Animacja” pozwala na poznawanie kultury i historii – tej lokalnej, jak i ponadnarodowej. Jest zalążkiem do współpracy z miejscową społecznością, uczy pracy zespołowej pomiędzy uczniami a nauczycielami koordynującymi. Służy też nawiązywaniu relacji na poziomie międzynarodowym, gdy uczniom przychodzi udać się na zagraniczny festiwal. Okazuje się, że napotkani wtedy na miejscu „współzawodnicy” de facto nie są konkurentami, a kolegami po fachu. Takie formy budowania relacji działają lepiej, niż najlepsze media społecznościowe.

Egzotyczne doświadczenia w duchu tolerancji

To właśnie wyjazd za granicę i okazja do pogłębionego poznania obcej kultury są dla uczniów największym katalizatorem – nie same nagrody, które można otrzymać. Dla młodych szczecineckich filmowców z grupy „Akcja Animacja” nowy rok szkolny zaczął się więc nie od przypomnienia materiału z poprzednich lat czy sprawdzianów, ale od udziału w festiwalach filmowych za granicą – w Chorwacji, Gruzji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Wyjazd nad Morze Czarne zrobił na nas ogromne wrażenie. Dzisiaj Gruzja jest wolnym krajem, ale napiętnowanym niesamowitym cierpieniem. To widać choćby w rozmowach z ludźmi, którzy tam mieszkają. Wciąż żyją w traumie, ale i w zagrożeniu, że w każdej chwili Rosja może “przejąć” ich tak, jak Krym. Kiedyś wielu Gruzinów pragnęło przyjechać do Polski i pod tym względem niewiele się zmieniło – wspomina Jolanta Sierpińska.

Podczas udziału w festiwalu młodzież ze Szczecinka nie tylko prezentowała swoją animację, ale miała też czas, by zwiedzić kraj czy uczestniczyć w licznych pokazach folklorystycznych, przygotowanych przez swoich rówieśników z Gruzji. - Taki wyjazd to przede wszystkim mnóstwo znajomości. Formuła tego typu konkursu polega na tym, że śpimy u gospodarzy. Dzięki temu podczas wyjazdu do Gruzji mogliśmy poznać tę prawdziwą, autentyczną kulturę, spróbować ich kuchni, zobaczyć, jak mieszkają - podkreślają uczniowie.

W czasie, gdy jeden zespół przebywał w Gruzji, inna uczestniczka projektu “Akcja Animacja” udała się na festiwal filmowy w Chorwacji. - Chorwaci są niesamowicie sympatycznymi i gościnnymi ludźmi. Zostałam ciepło przyjęta, cała społeczność festiwalu była bardzo otwarta, wszyscy rozmawiali o filmach, o tworzeniu. Jednakże, tam także widoczne są ślady tragicznej historii. Podczas jednej z wycieczek natrafiłam na monument poświęcony wojnie z 1991 roku. Były do niego przyczepione tabliczki upamiętniające młodych chłopców, w wieku 20-21 lat, którzy wtedy zginęli – wspomina Agata Aleksandrowicz, która reprezentowała kolegów w Chorwacji.

Pasmo sukcesów ponad podziałami

W ubiegłym roku to właśnie Polacy wygrali chorwacki festiwal, na pokaz nadesłano 460 filmów z całego świata. Teraz przyszła pora na wyróżnienie w innym, jeszcze bardziej odległym zakątku globu – praca Anny Bloem, Maaiki Bloem, Filipa Aleksandrowicza i Antoniego Małeckiego z ZSS STO w Szczecinku, zatytułowana „Między dniem a nocą”, otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu tworzonego przez dzieci na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Sharjah International Children's Film Festival).

- Praktycznie na wszystkich festiwalach, w których bierzemy udział, wygrywają filmy zaangażowane w jakąś ideę polityczną lub społeczną. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w Emiratach Arabskich 37-osobowe jury dostrzegło w naszym filmie wartości ponadczasowe – komentuje Jolanta Sierpińska.

W wyróżnionej animacji nie ma dialogów, co wnosi ją na poziom ponadjęzykowy i sprawia, że jest zrozumiała dla widza w każdej szerokości geograficznej. Co warte podkreślenia, brak słów skupia uwagę odbiorcy na muzyce, symbolice i przekazie obrazu, w którym sposób ukazania codzienności nawiązuje stylistyką do obrazów Pietera Bruegla i miniatur z Kodeksu Baltazara Behema.

Co dalej?

Na uczniów działających w zespole „Akcja Animacja” czekają kolejne filmowe wyzwa-nia. Czym tym razem inspirowane będą ich produkcje jeszcze nie wiemy. Pomysły często pojawiają nagle. Raz nawiązują do sztuki (cykl animacji inspirowany twórczością Witkacego), innym razem opowiadają lokalne historie, jeszcze innym poruszają tematy społecznie zaangażowane. Członkowie grupy mają głowy pełne marzeń. Są wśród nich osoby, które myślą o karierze aktorskiej, tworzeniu gier komputerowych czy pracy montażysty. Najważniejsze jest to, że razem tworzą zespół, w którym swoje indywidualne umiejętności wykorzystują do realizacji wspólnego celu.

Kontakt dla mediów:
Basia Man
Rzeczniczka Prasowa STO
Tel. 883 304 433
e-mail: biuroprasowe@sto.org.pl 
 Projekty edukacyjne
 
 Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań zadzwoń 32 338 38 30 lub napisz oswiata@technika.gliwice.plCopyright © 2015 Technika