Druki szkolne
 
 
 Legitymacja nauczyciela
 
 
 Egzaminy
 
 Awans
 
 
 Projekty edukacyjne
 
 
 Matura
 
 Poczta
 
 
 Reklama
 
 
 Kontakt

Praca dla młodzieży – na co warto zwrócić uwagę?

Data publikacji: 2017-07-10

Z reguły młody człowiek, który dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki w poszukiwaniu zatrudnienia, nie wie jak i gdzie zacząć swoją przygodę.  Osoba zainteresowana podjęciem pracy powinna mieć ukończone 15 lat – od tego wieku możemy zostać zarejestrowani jako pracownik. Jakie prawa i obowiązki wynikają z nawiązania stosunku pracy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Gdzie szukać i jakich ofert się wystrzegać? Najważniejsze fakty przedstawia ekspert akcji „Przedsiębiorczy w szkole i w życiu” prowadzonej przez Instytut Wolności.

Wielu nastolatków w okresie wakacyjnym decyduje się na podjęcie pierwszej pracy. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe. Jak i gdzie szukać pracy? Możliwości jest wiele: ochotnicze hufce pracy, portale ogłoszeniowe, agencje pracy tymczasowej, czy poszukiwanie jej wśród znajomych i rodziny. Oferty są bardzo zróżnicowane, jednak najwięcej propozycji można znaleźć w branży handlowej, rolnictwie, w ośrodkach turystycznych oraz przemyśle spożywczym. Warto wybierać oferty zgodne z naszymi predyspozycjami i umiejętnościami. Należy zwrócić również uwagę na to, czego oczekuje pracodawca. Jeśli spełniamy jego wymagania powinniśmy przedstawić to w swojej aplikacji. Należy pamiętać, aby w CV pisać prawdę – rozmowa rekrutacyjna zweryfikuje każde kłamstwo. Zaczynając szukać pierwszej pracy nie możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem, więc w CV powinniśmy zawrzeć zainteresowania, umiejętności, znajomość języków obcych - rzeczy, które są naszą mocną stroną i którymi możemy przyciągnąć uwagę potencjalnego szefa. W przypadku niektórych ofert będziemy potrzebować również zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego naszą zdolność do pracy. Do pracy w gastronomii potrzebna jest również książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne popularnie nazywana sanepidowską.
Warto również wiedzieć jakie pytania mogą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej. - Zakres pytań, jakie może zadawać pracodawca wyraźnie regulują przepisy Kodeksu Pracy. Kandydat więc może zostać poproszony o podanie danych identyfikacyjnych, kontaktowych czy związanych ze swoim dotychczasowym doświadczeniem. Warto również mieć przemyślaną odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie my jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko i co firma zyska zatrudniając właśnie nas? Rekruter, nie może zadawać pytań dotyczących życia prywatnego, pochodzenia rasowego, wyznania, poglądów politycznych i orientacji seksualnej – czyli tak zwanych danych wrażliwych -  wyjaśnia Kacper Nosarzewski, ekspert akcji „Przedsiębiorczy w szkole i w życiu”.
Po udanym procesie rekrutacyjnym, kolejnym etapem jest podpisanie dokumentów. Należy jednak pamiętać, że umowę należy podpisać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Powinna ona zawierać wcześniej ustalone warunki spisane na piśmie. Musi zostać też określony rodzaj umowy, zakres wykonywanej pracy, jej miejsce, wymiar godzin, dzień rozpoczęcia pracy oraz ustalona kwota wynagrodzenia. Stawka godzinowa nie może być niższa niż minimalna stawka 13 zł brutto.

Należy pamiętać, że pierwsza praca, to także zawieranie nowych znajomości. To, jakie zrobimy pierwsze wrażenie, rokuje na postrzeganie naszej osoby podczas dalszej współpracy. Psychologia wyróżnia zjawisko nazywane efektem aureoli. Jest to tendencja występująca w procesie postrzegania ludzi polegająca na tym, że pierwsze wrażenie buduje mocny wizerunek danej osoby i przyćmiewa kolejne doświadczenia. - Należy postarać się aby pierwsze wrażenie było jak najlepsze, dzięki temu potem może być już tylko łatwiej. W wykreowaniu dobrego wizerunku może nam pomóc np. wiedza o firmie, zarządzie, planach rozwojowych firmy itp. Informacje tego typu można często znaleźć na stronach internetowych danego przedsiębiorstwa. Warto uczyć się również poprzez obserwację funkcjonowania danego przedsiębiorstwa i jego specyfiki, zawsze można spytać współpracowników o aspekt, którego nie znamy. Szefostwo docenia również chęć do nauki i podejmowania się nowych zadań. - informuje ekspert akcji „Przedsiębiorczy w szkole i w życiu”.
Proszenie o rady, czy pomoc osób już mających doświadczenie zawodowe to żaden wstyd. Często ma to kluczowe znacznie i ma ogromny wpływ na podejmowanie właściwych decyzji w życiu zawodowym. Dlatego warto ciągle pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, które mogą być bardzo przydatne w niedalekiej przyszłości.
__________________________________________________________________________
***
Przedsiębiorczy w szkole i w życiu to program edukacyjny stworzony w 2013 roku przez Instytut Wolności. Celem programu jest wsparcie edukacji dzieci i młodzieży w podejmowaniu inicjatywy i rozwijaniu przedsiębiorczości. Za sprawą współpracy z wiodącymi, znanymi w środowisku oświaty szkołami, które skutecznie wdrażają dobre metody przekazywania wiedzy ekonomicznej i kształtowania postaw przedsiębiorczych Instytut wolności stworzył przewodnik po najlepszych praktykach dla dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do programu można przyłączyć się za pośrednictwem: http://przedsiebiorczosc.instytutwolnosci.pl/

  
 Projekty edukacyjne
 
 Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań zadzwoń 32 338 38 30 lub napisz oswiata@technika.gliwice.plCopyright © 2015 Technika