Druki szkolne
 
 
 Legitymacja nauczyciela
 
 
 Egzaminy
 
 Awans
 
 
 Projekty edukacyjne
 
 
 Matura
 
 Poczta
 
 
 Reklama
 
 
 Kontakt

Dzień: 18-4-2015

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest corocznie 18 kwietnia przez większość krajów na świecie. Został on ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu międzynarodowym. Głównym założeniem dnia ochrony zabytków jest przybliżenie problematyki dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnienie wiedzy na temat zabytków - nie tylko jako dzieł sztuki i obiektów architektury, ale rozumianych w szerokim kontekście: tradycji, przestrzeni historycznej i kulturowej.
Polska jest krajem o ponad tysiącletniej tradycji i burzliwej historii. Jej świadectwem są pozostałe liczne zabytki architektury osadniczej, obronnej, przemysłowej czy sakralnej. Najcenniejsze z nich zachowały się w miastach z wielowiekową tradycją takich jak m.in.: Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Sandomierz. Polska, leżąc w centralnej części Europy jest miejscem styku kultur i religii z wszystkich stron kontynentu. W efekcie wykształciły się tu wielokulturowe tradycje i zabytki, charakterystyczne dla danego regionu. Nasz kraj jest jednym z pierwszych państw - sygnatariuszy Konwencji Dziedzictwa Światowego, również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zgodnie ze stanem na rok 2010 w Polsce znajduje się 13 unikalnych obiektów, co daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie. Wśród polskich obiektów są:

 1. Stare Miasto w Krakowie (od 1978);
 2. Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce (od 1978);
 3. Były Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (1979);
 4. Białowieski Park Narodowy (od 1979);
 5. Stare Miasto w Warszawie (od 1980);
 6. Stare Miasto w Zamościu (od 1992);
 7. Średniowieczny zespół miejski Torunia (od 1997);
 8. Zamek Krzyżacki w Malborku (od 1997);
 9. Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w (od 1999);
 10. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (od 2001);
 11. Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia - Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa (od 2003);
 12. Park Mużakowski nad rzeką Nysą (od 2004);
 13. Hala Stulecia we Wrocławiu (od 2006).
Miasta i obiekty w Polsce wpisane na powyższą listę w ramach wzajemnej współpracy uformowały się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO z siedzibą w Toruniu. Główne uroczystości Dnia Ochrony Zabytków w Polsce odbywają się miastach z listy UNESCO. W mniejszych ośrodkach, którym wspólne dziedzictwo kulturowe również nie jest obojętne odbywają się natomiast mniejsze, bardziej kameralne imprezy. 
 Projekty edukacyjne
 
 Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań zadzwoń 32 338 38 30 lub napisz oswiata@technika.gliwice.plCopyright © 2015 Technika